Agamky - Katka

SAMEC ALEBO SAMICA?

Samec agamky, v porovnaní so samicou, preukazuje väčšiu aktivitu počas obdobia párenia a často predvádza svoje správanie pred samičkou. V dospelosti dosahuje väčšie fyzické rozmery v porovnaní so samičkou. Už od veku 7 mesiacov môže prejaviť záujem o párenie, preto je dobré samcov oddeliť od samíc. Ak sú v teráriu umiestnení 2 samci, môže dôjsť k agresívnym súbojom, a preto sa neodporúča chovať ich spolu v jednom teráriu. Naopak, samica agamky je v zásade pokojnejšia, menšia (okrem niektorých výnimiek) a môže dochádzať aj ku neoplodneným znáškam. Samice väčšinou dobre vychádzajú medzi sebou a môžu byť umiestnené v jednom teráriu bez väčších problémov.

pohlavie agamy

JEDNOTLIVEC ALEBO SKUPINA?

Chov agám je komplexnou záležitosťou, a rozhodnutie medzi jednotlivcom a skupinou agám je dôležité zvážiť s ohľadom na niekoľko faktorov. Individuálne chovanie - chov jednotlivca prináša menej starostí ako chov skupiny. Odporúčalo by sa zvážiť výber samca, keďže niektoré samice môžu mať neoplodnené znášky. Ak nie sú poskytnuté primerané podmienky na znášku, môže dôjsť k zadržaniu znášky a v konečnom dôsledku k úhynu samice. Skupinový chov - Chov viacerých agamiek si vyžaduje väčšiu starostlivosť v oblasti kŕmenia, hygieny a starostlivosti. Avšak táto možnosť môže ponúknuť zaujímavejšie pozorovanie ich správania, pretože väčší počet agám v terárku vytvára dynamické interakcie. Často dochádza k prejavom hierarchie a nadradenosti medzi nimi, ktoré sa môžu prejaviť kývaním predných končatín alebo hláv.

skupina agamiek

POTRAVA?

Z mojej osobnej skúsenosti agamy lepšie rastú, priberajú a sú v lepšej kondícií po podávaní švábov a sarančat. Prakticky zožerú hocijaký hmyz ktorý je menší od nich. V dospelosti im môžu byť podávané raz za čas aj myšie mláďatá. V chov produkte vám poradia len cvrčkov alebo červov. Červy sa môžu podávať len raz za mesiac, kvôli problémom s trávením! Taktiež je aj dôležitá rastlinná potrava. Najlepšie ju podávať už od prvých dňoch a učiť ich na ňu (ľadový šalát, rukoľa, callisia, ...) Môže sa podávať aj ovocie (jablko, jahoda ...) Čo sa týka vody tak pijú len výnimočne (niekedy raz za mesiac). V noci nenechávame žiadny živý hmyz v terárku z dôvodu okusovania agám!

rastlinná potrava pre agamu ovocie a šalát živočíšna potrava pre agamu sarančatá

KDE KÚPIŤ POTRAVU PRE AGAMY?

Stránka www.cvrckuj.sk poskytuje veľmi dobré služby, čo sa týka rýchlosti dodania hmyzu a jej kvality. Nájdete tam aj vápnik, ktorý je dôležitý pre agamy. Z vlastných skúseností odporúčam nakúpiť potravu z tejto stránky.

partner cvrčkuj logo

KDE KÚPIŤ VYBAVENIE DO TERÁRIA?

Stránka www.terrauv.sk poskytuje veľmi rozsiahlu ponuku z hľadiska vybavenia do terária, celkového osvetlenia a krmiva pre hmyz. Odporúčam nakúpenie produktov z tohto e-shopu. Pri zakúpení agamky Vám poskytnem zľavový kupón na nákup v TerraUV.

partner terrauv logo

AKO ČASTO KŔMIŤ?

Mláďatá je potrebné kŕmiť 2-3x denne a dospelé jedince stačí raz za 3 dni. Je dobré nechávať im rastlinnú potravu stále v terárku alebo použiť rastlinu callisiu. Samice po znáške treba kŕmiť každý deň!

AKÉ VITAMÍNY PODÁVAŤ?

Najdôležitejší je vápnik, ktorý sa nachádza aj v callisii (ktorú pri kúpe našich agamiek pridáme ako darček), vápnik sa podáva 2x za týždeň vo forme prášku ktorý nanesieme na hmyz. Pokiaľ chováte hmyz tak im môžete primiešať trocha vápniku aj do potravy, čím sa stanú viac výživnejšími pre agamu. Vitamíny sa používajú skôr na obohatenie stravy, ktoré sa podávajú raz za 2 týždne. Hlavne treba podávať čistý vápnik ktorý je veľmi dôležitý. D3 vitamíny nepodávať kvôli riziku predávkovania, tie sa poskytuju väčšinou chorým agamám.

vápnik pre agamu

ZAZIMOVANIE?

Je dôležité si uvedomiť, že mladé agamky vo veku do 1 roka by sa nemali zazimovať! Zazimovanie je vhodné až pre dospelé jedince, ktoré sú vo vynikajúcej zdravotnej kondícii. Samotné zazimovanie nie je nevyhnutné, ale niektorí majitelia agamiek ho praktizujú, aby minimalizovali prípadné problémy s neskoršou aktivitou párenia, ktorú môžu agamky prejaviť po zimovaní.

AKO ZARIADIŤ TERÁRIUM?

Začneme veľkosťou, pre jednotlivca postačí aj 100x50x50 pre 2 agamy 120x60x60. Terárium je potrebné rozdeliť na teplú zónu a studenú zónu. V studenej zóne by sa mali nachádzať rastliny, odpočívadla, kľudne aj nejaká jaskyňa, kde sa môže agamka schovať. Osobne misku s vodou v teráriu mám ak by chcela sa napiť alebo len tak leňošiť.. jedna z mojich agamiek rada vylihuje aj v miske s vodou. Môžu sa tak ochladzovať alebo len tak leňošiť. Teplota by mala byť okolo 27-29°C. V teplej zóne je dobré mať nejaké vyvýšené miesto pod výhrevným svetlom, nejaké kamene/konáre a pod. Teplota pod výhrevom môže dosahovať až do 50°C, avšak ideálna je od 42-46°C. Nočná teplota sa pohybuje okolo 20°C. Je vhodné použiť ako substrát žltý piesok do detských ihrísk alebo piesok do filtrácie. Piesok nesmie byť prašný! Takýto piesok by spôsoboval dýchacie problémy! Ak použijete nejaký kameň alebo konár z lesa je potrebné ho zbaviť nečistôt a vyvariť, aby sa nedostali nejaké baktérie do terária. Ak plánujete rastliny do terária tak odporúčam Callisiu, ktorá obsahuje v sebe vápnik alebo Aloe Vera. Avšak počítajte s tým, že živé rastliny vám v teráriu dlho nevydržia pretože agamky ich rýchlo zničia. Vetranie by malo byť umiestnené na strope, v predu alebo z bokov. Osobne mám spravené vetranie na strope a 1 boku.

zariadené terárium pre agamu zariadené rohové terárium pre agamu

AKÉ OSVETLENIE?

Osvetlenie sa skladá z 3 faktorov: výhrev, denné svetlo a UVB. Výhrev - slúži na nahriatie agamky, k získaniu energie k pohybu a pod. Denné svetlo - nahradzuje denné svetlo a osvetlí celé terárium. Osobne používam BioVital. Nedostatok denného svetla môže viesť k nežravosti a zníženia celkovej aktivity agamky. UVB - Ak má agama nedostatok UVB svetla tak dochádza k zmrzačeniu zvieraťa ba dokonca aj smrti! Svietime 12H denne a v noci sa nesvieti!

KLADENIE

Po párení dochádza ku znáške po 4-5 týžňoch, kde samica prestane príjmať potravu a začne hľadať miesto na nakladenie vajíčok, preto treba pripraviť pre samicu ideálne podmienky na kladenie. Piesok musí byť vlhký a blízko tepelného zdroja. Je priam nutné mať väčší obsah piesku v dobe znášky, aby si samica mohla vyhrabať jamu/tunel do ktorého nakladie vajíčka, ktoré si nakoniec zahrabe.

kladenie vajíčok

INKUBÁCIA

Po preložení vajíčok do inkubátora inkubujeme po dobu 2,5 - 3 mesiacov pri teplote 27-30 stupňov. Vajíčka uložíme do vlhkého substrátu vermikulitu. V inkubátore nesmie chýbať pohár s vodou, ktorý bude zabezpečovať vlhkosť v inkubátore. S vajíčkami a inkubátorom už sa nesmie manipulovať, aby nedochádzalo ku žiadnemu pohybu, ktorý by mohol poškodiť proces inkubácie. Pokiaľ by ste spozorovali, že substrát je suchý, tak môžete navlhčiť substrát vodou cez injekčnú striekačku, ale pozor aby ste nenaniesli vodu na vajíčka.

inkubácia