SAMEC ALEBO SAMICA?

Samec - býva aktívnejší v období párenia predvádza sa pred samicou. V dospelosti dosahuje väčšie rozmery oproti samici. Od 7 mesiacov sa môže chcieť páriť. Pri výskyte 2 samcov v teráriu môže dôjsť k súbojom, neodporúčam chovať 2 samcov spolu v 1 teráriu! Samica - je v podstate kľudnejšia, menšia (okrem niektorých výnimiek), môže mať aj neoplodnené znášky, časté hrabanie v teráriu. Samice vychádzajú spolu dobre, môžu sa v teráriu chovať aj viaceré.

JEDNOTLIVEC ALEBO SKUPINA?

Jednotlivec - chov jednotlivca je menej náročný oproti skupine. Odporúčala by som výber samca, pretože niektore samice môžu mať neoplodnené znášky aj keď sú samé a pri neposkytnutí správnych podmienok na znášku by mohla uhynúť z dôvodu zadržania znášky. Skupina - chov viacero agám je náročnejší čo sa týka kŕmenia, hygieny a starostlivosti, za to je o niečo pestrejší, keď je v terárku väčší ,,pohyb" agám, často dochádza k ich prejavom nadradenosti v podobe kývania prednou končatinou alebo hlavou.

POTRAVA?

Z mojej osobnej skúsenosti agamy lepšie rastú, priberajú a sú v lepšej kondícií po podávaní švábov a sarančat. Prakticky zožerú hocijaký hmyz ktorý je menší od nich. V dospelosti im môžu byť podávané raz za čas aj myšie mláďatá. V chov produkte vám poradia len cvrčkov alebo červov. Červy sa môžu podávať len raz za mesiac, kvôli problémom s trávením! Taktiež je aj dôležitá rastlinná potrava. Najlepšie ju podávať už od prvých dňoch a učiť ich na ňu (ľadový šalát, rukoľa, callisia, ...) Môže sa podávať aj ovocie (jablko, jahoda ...) Čo sa týka vody tak pijú len výnimočne (niekedy raz za mesiac). V noci nenechávame žiadny živý hmyz v terárku z dôvodu okusovania agám!

Kde kúpiť potravu pre agamy?

Stránka www.cvrckuj.sk poskytuje veľmi dobré služby, čo sa týka rýchlosti dodania hmyzu a jej kvality. Nájdete tam aj vápnik, ktorý je dôležitý pre agamy. Z vlastných skúseností odporúčam nakúpiť potravu z tejto stránky.

Kde kúpiť vybavenie do terária?

Stránka www.terrauv.sk poskytuje veľmi rozsiahlu ponuku z hľadiska vybavenia do terária, celkového osvetlenia a krmiva pre hmyz. Odporúčam nakúpenie produktov z tohto e-shopu. Pri zakúpení agamky Vám poskytnem zľavový kupón na nákup v TerraUV.

Ako často kŕmiť?

Mláďatá je potrebné kŕmiť 2-3x denne a dospelé jedince stačí raz za 3 dni. Je dobré nechávať im rastlinnú potravu stále v terárku, alebo použiť rastlinu callisiu. Samice po znáške treba kŕmiť každý deň!

Aké vitamíny podávať?

Najdôležitejší je vápnik, ktorý sa nachádza aj v callisii (ktorú pri kúpe našich agamiek pridáme ako darček), vápnik sa podáva 2x za týždeň vo forme prášku ktorý nanesieme na hmyz. Pokiaľ chováte hmyz tak im môžete primiešať trocha vápniku aj do potravy, čím sa stanú viac výživnejšími pre agamu. Vitamíny sa používajú skôr na obohatenie stravy, ktoré sa podávajú raz za 2 týždne. Hlavne treba podávať čistý vápnik ktorý je veľmi dôležitý. D3 vitamíny nepodávať kvôli riziku predávkovania!

Zazimovanie?

Agamky do 1 roka sa nedávajú zazimovať! Zazimovať sa dávajú len dospelé jedince, ktoré sú v dobrej zdravotnej kondícií. Nie je vôbec nutné zazimovanie, väčšinou sa dávajú zazimovať kvôli zvýšenej aktivite párenia, ktorú budú mať po zimovaní.

Ako zariadiť terárium?

Začneme veľkosťou, pre jednotlivca postačí aj 100x50x50 pre 2 agamy 120x60x60. Terárium je potrebné rozdeliť na teplú zónu a studenú zónu. V studenej zóne by sa mali nachádzať rastliny, odpočívadla, kľudne aj nejaká jaskyňa, kde sa môže agamka schovať. Osobne misku s vodou v teráriu mám ak by chcela sa napiť alebo len tak leňošiť.. jedna z mojich agamiek rada vylihuje aj v miske s vodou. Môžu sa tak ochladzovať alebo len tak leňošiť. Teplota by mala byť okolo 27-29°C. V teplej zóne je dobré mať nejaké vyvýšené miesto pod výhrevným svetlom, nejaké kamene/konáre a pod. Teplota pod výhrevom môže dosahovať až do 50°C, avšak ideálna je od 42-46°C. Nočná teplota sa pohybuje okolo 20°C. Je vhodné použiť ako substrát žltý piesok do detských ihrísk alebo piesok do filtrácie. Piesok nesmie byť prašný! Takýto piesok by spôsoboval dýchacie problémy! Ak použijete nejaký kameň alebo konár z lesa je potrebné ho zbaviť nečistôt a vyvariť, aby sa nedostali nejaké baktérie do terária. Ak plánujete rastliny do terária tak odporúčam Callisiu, ktorá obsahuje v sebe vápnik alebo Aloe Vera. Avšak počítajte s tým, že živé rastliny vám v teráriu dlho nevydržia pretože agamky ich rýchlo zničia. Vetranie by malo byť umiestnené na strope, v predu alebo z bokov. Osobne mám spravené vetranie na strope a 1 boku.

Aké osvetlenie?

Osvetlenie sa skladá z 3 faktorov: výhrev, denné svetlo a UVB. Výhrev - slúži na nahriatie agamky, k získaniu energie k pohybu a pod. Denné svetlo - nahradzuje denné svetlo a osvetlí celé terárium. Osobne používam BioVital. Nedostatok denného svetla môže viesť k nežravosti a zníženia celkovej aktivity agamky. UVB - Ak má agama nedostatok UVB svetla tak dochádza k zmrzačeniu zvieraťa ba dokonca aj smrti! Svietime 12H denne a v noci sa nesvieti!